GİRESUN DOĞANKENT İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

2015-2016 Eğitim Öğretim Yılı 1.Dönem Sonu İlçe Milli Eğitim Müdürümüzün Mesajı

2015-2016 Eğitim Öğretim Yılı 1.Dönem Sonu İlçe Milli Eğitim Müdürümüzün Mesajı

Sevgili Öğrenciler, Değerli Öğretmenler, Saygıdeğer Veliler;


2015-2016 Eğitim-öğretim yılı 1. dönemin sonuna geldik. Dönem başından bugüne kadar el ele, gönül gönüle hep birlikte ulaştık. Eğitim yolunda; sevincimizi, el ele tutuşarak dağlar kadar büyütmeye, üzüntümüzü sayımız kadar parçalara bölerek küçültmeye çalışarak “insan olmanın” en güzel örneğini vermeye çalıştık. Öğrencisiyle, öğretmeniyle, velisiyle hepimiz heyecanlıyız. 1. Karne; hepimizin yaptıkları ve yapamadıklarını gözden geçirerek, yeniden yola devam etmek için yol işaretleri demektir. Karneye üç boyutlu olarak (öğrenci, öğretmen, veli) bakmazsak, düz mantıkla okumuş ve geleceğin işaretlerini alamamışız demektir. 


Sevgili Öğrenciler,

Bir dönem boyunca çalıştınız, koştunuz, mücadele ettiniz, sonuçta elinize yapabildiklerinizi gösteren karneler verildi. Yoğun bir sınav sonrasında tatile başlamak demek eğitimle, kitapla yolları ayırmak demek değildir. Tatilde; dinlenmek, eğlenmek kadar kendinizle barışık, eksikleri, aksayan yönleri bir kez daha gözden geçirerek geleceğe yeni bir enerji ile başlamanın planlamasını yapacağınıza inanıyorum. Bilimsel olarak insanın hiç bir şey yapmadan geçirdiği zamandan daha çok başka şeylerle ilgilenince dinlendiği ispatlanmıştır. İnsanın; “Hayat için OKSİJEN ve SUYA, insanca yaşayabilmek için OKUMAYA” ara veremeyeceğini unutmayalım. 1. dönemi iyi analiz ederek, 2. dönem daha da başarılı olacağınıza inanıyorum. Tatilin, yeni bir güç, yeni bir heyecan getirmesi temennisi ile sizleri 2. dönemde sağlıklı ve enerji dolu olarak özlemle bekliyoruz.


Değerli Öğretmenlerim, 

Sizler de koştunuz, koşuşturdunuz. Evde anne-babanızı, küçücük çocuğunuzu, belki de sizin yolunuzu gözleyen hastanızı arkada bırakarak okula geldiniz. Sınıfın kapısından girince her şeyi arkada bırakarak yeni kıvılcımlar oluşturarak ufuklar açtınız. Sınıftan çıkınca sosyal bir varlık olarak yaşamın sorunlarıyla mücadele etmeye çalıştınız. Öğretmen olarak sınıfın karşısına geçtiğinizde; size bakan kırk ayrı dünya olan öğrenciler sizi sadece kendilerine yeni ufuklar, hayata sarılmanın ve mücadele etmenin en kısa yollarını öğreten, siz verdiğiniz kadar gelecekte anlam taşıyacaklarını, vermediğiniz ve veremediğiniz kadar eksik, yıpranmış, şekillenmemiş, olgunlaşmamış… olarak kalmalarının mimarları olarak görüyorlar veya gelecekte sizden öyle bahsedecekler. Kısaca bizler; hayatta normal bir insan olarak yaşamını sürdüren, okulda her şeyden sıyrılmış kendini sadece geleceği şekillendiren bir usta olarak mesleklerin en zoru olarak öğretmenliğe talip olduk. Eeee adına öğretmen dediler. Bizler öğretmenliği isteyerek veya istemeyerek seçtik. Fakat öğrencilerimiz çoğu zaman öğretmenlerini seçemediklerini unutmayalım. 

Değerli Öğretmenlerim;

Dünyanın en büyük eğitim projesi olan FATİH PROJESİ, EBA (Eğitim Bilişim Ağı) nın kullanımı için senin, öğrencinin ve velinin en iyi şekilde sistemin kullanımı için çok titiz davranacağına, bu büyük yatırımın seninle can bulacağına inanıyorum.. Milyarlarca liralık yatırım yapılan bu teknolojinin her kuruşunun bu milletten çıktığını ve her kuruşunun milletin geleceği için kullanacağında ki titizliğini biliyorum. Sizlere de teşekkür eder ikinci dönemde ailenizle geçirdiğiniz mutlu dakikaların enerjisiyle sağlık ve mutluluk içerisinde eğitime başlamanızı Allah’tan temenni ederim. 

Saygıdeğer Veliler,

Çocuğunuzun, hayatın basamaklarından bir tanesini daha aldığının heyecanı içerisinde olduğunuzu biliyorum. Kanınızdan, canınızdan, zamanınızdan kısaca madden ve manen verdiklerinizin karşılığını alma arzusu hayatın bir gerçeğidir. Çocuklarda; aynı saksıda yetiştirdiğiniz, aynı bakımı, aynı suyu vermenize rağmen farklı gelişimde büyüyen çiçekler gibi olduğunu unutmayın. Başarılı oldukları alanlar olduğu gibi eksikleri olan bölümler de olacaktır. Karnelere bakarken lütfen ama lütfen! Neden başaramadın? Demeden eksikleri ve aksaklıkları öğretmenle, öğrencinizle daha yakından konuşarak 2. döneme hazırlık yapmanın yollarını arayın. Başarılı bir sonuçla gelen öğrencinizi de ödüllendirin ve boş bırakmayın. Unutmayınız ki “akan suya karşı yüzmeyenler gerilemeye mahkumdur”. Verdiğiniz her emeğin karşılığını bir gün mutlak göreceksiniz. Her sonucuyla onu bağrınıza basmayı unutmayın.

Kısaca; bu sonuç (Karne); idarecisiyle, öğrencisiyle, öğretmeniyle, velisiyle hepimizindir. Yeter ki herkes üzerine düşeni görebilsin. 

 


Başarıyı ödüllendirmeyi, eksikleri gidermek için gerekli tedbirleri almayı, her şeyi yerinde ve zamanında yapmayı becerebilirsek gelecek bizim olacaktır.

 

2.Dönem; sağlık, mutluluk, huzur içerisinde yeni başarılarda el ele buluşmak üzere…

 

 

 


SEVGİ VE SAYGILARIMLA
Hasan AKIL

 

 

İlçe Milli Eğitim Müdürü

 


 

21-01-2016

SADAKLI MAH. HÜKÜMET CAD. NO 5 DOĞANKENT / GİRESUN - 0(454)471 53 96

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.